07. 05. 2012 Nadácia Pontis

Žilinčan sa za najlepšiu esej zúčastní stáže OSN V Ženeve

Michal Fiabáne z Masarykovej univerzity v Brne sa zúčastní na stáži pri Stálej misii Slovenskej republiky OSN V Ženeve.

Pre agentúru SITA to uviedla Nadácia Pontis.

BRNO. ŽILINA. Nadácia v treťom ročníku súťaže o najlepšiu esej zaznamenala rekordnú účasť študentov. Víťazi sa venovali téme Arabskej jari a transformácií severoafrických krajín na moderné demokracie. „Žilinčan, ktorý študuje politológiu, sa vo svojej eseji s názvom „Nová vlna demokracie? Arabská jar a jej paralely s rokom 1989″ snažil zhodnotiť skutočnú mieru podobnosti medzi situáciou arabských krajín v súčasnosti a postkomunistickými republikami po roku 1989. Hoci sa dnes študent venuje politickému marketingu, počas bakalárskeho štúdia medzinárodných vzťahov bol oblasťou jeho záujmu práve Blízky východ,“ informovala nadácia. K tejto téme sa podľa jeho slov opätovne vrátil aj počas svojho zahraničného pobytu na Kodanskej Univerzite. O kvalite víťaznej eseje svedčí aj fakt, že jeden z členov hodnotiacej komisie Samuel Arbe pôsobiaci v organizácii PDCS o nej uviedol, že jej autor by mohol ísť o tejto téme prednášať aj do Európskeho parlamentu alebo aspoň na ministerstvo zahraničných vecí.

Trojtýždňovú stáž na ministerstve zahraničných vecí podľa NadáciePontis vyhrala Zuzana Nováková z Bratislavy vďaka svojej eseji „Rovnaká požiadavka, rozdielny kontext?“. Cieľom eseje bolo načrtnúť rôznorodosť podmienok a prostredia a variabilitu možných výsledkov prebiehajúcich demokratizácií. „Zuzana je študentka kombinovaného štúdia odborov rozvojové štúdiá na International Institute of Social studies v Holandsku a odboru medzinárodné vzťahy v Španielskom Instituto Barcelona d’Estudis Internacionales,“ uviedla nadácia. Medzi ocenenými bola aj Monika Pohlová, ktorá vyhrala stáž v Nadácii Pontis. Študentka medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite v Bratislave vo svojej eseji „Spoločne k modernej demokracii v Severnej Afrike“ využila poznatky získané pri písaní diplomovej práce, v ktorej sa venuje práve skúmaniu vzťahov medzi Európskou úniou a krajinami Maghrebu.

Do tretieho ročníka súťaže sa podľa informácií z nadácie zapojilo 55 súťažiacich. Autori 13-tich esejí študujú na zahraničných univerzitách, najviac zapojených študentov však bolo z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a z Ekonomickej univerzity v Bratislave. Každú esej čítalo a hodnotilo päť členov komisie, ktorú tvorili odborníci zo štátnej správy, médií, akademického prostredia a mimovládnych organizácií venujúci sa rozvojovým témam. Študenti si mohli vybrať zo štyroch tém, pričom najatraktívnejšia pre študentov bola podľa Nadácie Pontis téma transformácie severoafrických krajín na moderné demokracie, o ktorej písala viac ako polovica súťažiacich. Ďalšie témy sa týkali budúcnosti slovenskej zahraničnej politiky a moderným technológiám v Afrike. Tretí ročník súťaže organizovala Nadácia Pontis v rámci projektu Odborne o rozvojových témach. Projekt podporila Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu z finančných prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid. Víťazi si svoje diplomy podpísané ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom prevzali počas Medzinárodnej vedeckej konferencie Rozvoj a demokracia. Členmi hodnotiacej komisie boli Karla Wursterová z Odboru rozvojovej a humanitárnej pomoci Ministerstva zahraničných vecí SR, Juraj Mesík z Palackého Univerzity v Olomouci, Peter Brezáni zo SFPA (Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politiku), Eva Sládková zo Slovenského rozhlasu, Juraj Koník z Denníka SME, Andrea Girmanová z Platformy MVRO (Platforma mimovládnych rozvojových organizácií), Samuel Arbe a Katarína Bajzíková z PDCS, Ondrej Buchel z Austrálskej Univerzity, Andrej Návojský a Tomáš Bokor z organizácie Človek v ohrození a Ivana Raslavská, Jakub Šimek a Tatiana Žilková z Nadácie Pontis.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.