20. 11. 2017 Filantropia

V týchto obciach dokázali, že sa to dá aj „zelenšie“

Vráble, Horná Seč a Melek – ako sa stali zelenšími prostredníctvom programu EKOOBEC 2017?

Grantový program EKOOBEC 2017 prináša svoje ovocie. Projekty podporené grantom od Nadačného fondu Slovenských elektrárni v Nadácii Pontis však nespočívajú len vo výsadbe zelene. Každý má oveľa hlbší zmysel – zakoreniť v miestnych ľuďoch zmysel pre udržiavanie životného prostredia. Takto sa postavili k miestnej ekologickej otázky tri obce – Vráble, Horná Seč a Melek.

14 stromov, 85 kríkov a 6 trvaliek

Mladé rodiny bývajúce na sídlisku Lúky vo Vrábľoch si dobre uvedomujú dôležitosť prostredia, v ktorom budú ich deti vyrastať. Preto sa v rámci programu EKOOBEC 2017 rozhodli o výsadbu zelene vo svojom okolí. Spoločne vysadili 14 stromov, 85 kríkov a 6 trvaliek. Výsledkom nie je len príjemné miesto na oddych. Rodiny takto prispeli k zníženiu znečistenia ovzdušia a zlepšeniu miestnej mikroklímy. Ďalšou pridanou hodnotou, ktorá vyplynula z tejto aktivity je pocit spolupatričnosti medzi obyvateľmi sídliska Lúky. Spoločne ukázali, že mladým ľuďom záleží na životnom prostredí.

Miesto pre všetky generácie

Voľné priestory miest sa mnohokrát využijú na výstavbu nových budov či parkovísk. V tomto prípade to obyvatelia Hornej Seče vzali z opačného konca – vybudovali park. Zapojili sa všetci, od najmladších po najstarších. Spoločne vytvorili oddychové miesto pre všetky generácie – na svoje si tam prídu seniori, mamičky s deťmi, no aj aktívna mládež, pre ktorú boli vybudované cyklotrasy. Starostka Horného Seču Edita Moravská neskrýva nadšenie: „Poviem Vám, bol to neskutočne krásny pohľad vidieť našich malých a mladých pri práci, ako oduševnene a s akou úprimnou radosťou sadili stromčeky.“

Cieľom bolo motivovať

Občianske združenie BUĎ ZMENOU si je vedomé, že správny prístup k životnému prostrediu je dôležitý. V obci Melek sa preto obrátili priamo na občanov. Pozvánkou oslovili deti a mladých vo veku od 0 do 18 rokov. Tá vyzývala, aby si s rodinou prišli zasadiť svoj kúsok zelene v novovzniknutom Parku detí a mládeže. Snahou však nebolo len vybudovať niečo, čo by ľudia následne využívali. Cieľom bolo motivovať ľudí angažovať sa vo svojom okolí. Parkom to nekončilo. Zrecyklovaním starých pneumatík a paliet, využívaním kompostoviska či dažďovej vody na zavlažovanie chcú ukázať občanom, že prispieť k zlepšeniu životného prostredia môže skutočne každý.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.