23. 04. 2012 Nadácia Pontis

Nepočujúca Lucia otvorila v Prievidzi ojedinelú kaviareň

V kaviarni U šálky sa dá dohovoriť aj rukami.

V Prievidzi dnes slávnostne otvorili na Slovensku ojedinelú kaviareň, v ktorej sa hovorí aj rukami. Hostí v nej totiž obsluhujú tri sluchovo postihnuté čašníčky Erika Gyetvaiová (39), Jana Izáková (33) a majiteľka Lucia Ďurkovičová (26). Vysnívala si ju a za pomoci grantu, rodiny a dobrých ľudí ju zrealizovala Lucia, ktorá teraz šéfuje vo svojej kaviarni U šálky. Uviedla to jej mama Silvia Bošnovičová.

Kaviareň si vysnívala sluchovo postihnutá Lucia Ďurkovičová

 Lucia sa narodila ako iné deti. No po roku a pol, keď už začala chodiť do jaslí, prestala náhle rozprávať a reagovať na slová. Lekári skonštatovali obojstrannú skoro hluchotu, poškodený ušný nerv. Nepomohli domáci ani zahraniční špecialisti. Navštevovala internátnu materskú i základnú školu pre sluchovo postihnutých v Kremnici. Naučila sa posunkovú reč, ale darilo sa jej aj čiastočne, aj normálne hovoriť. Aj preto potom pokračovala na riadnej strednej škole a vyučila sa za kaderníčku. No tejto profesii sa nemohla pre kožné problémy venovať. Je však cieľavedomá, húževnatá a snažila sa uplatniť aj so svojím hendikepom, s obdivom o Lucke povedala mama.

Sluchovo postihnutí ľudia sú najviac znevýhodnení

 Podľa nej sluchovo postihnutí ľudia patria medzi najviac znevýhodnené skupiny ľudí na trhu práce, pretože majú problémy s čítaním, písaním i s porozumením. Napriek tomu si svoju dcéru nadovšetko váži, že dokázala pracovať. Po skončení školy totiž tri roky pôsobila ako operátorka kamerového systému na Mestskej polícii v Prievidzi. Neskôr sa zamestnala ako organizačná pracovníčka na prípravách Deaflympiády sluchovo postihnutých, ktorá sa mala konať na Slovensku. Verejnosti je známe, že prípravy sa skončili fiaskom a Lucii už po mesiaci prestali vyplácať mzdu. Napokon skončila na úrade práce. Ale nepoddala sa. Inšpirovala sa reportážou v jednej českej televízii. Bola o kaviarni, v ktorej pracujú nepočujúce čašníčky. Túto kaviareň si boli spolu pozrieť a odvtedy Lucia začala intenzívne pracovať na vybudovaní podobnej vlastnej kaviarne.

V Prievidzi otvorili ojedinelú kaviareň U šálky, v ktorej sa hovorí aj rukami

Kaviareň podporila aj Nadácia Pontis

 Podporila ju Nadácia Pontis, ktorá jej najskôr ponúkla prostredníctvom Nadačného fondu Telekom účasť na vzdelávacom kurze pre začínajúcich podnikateľov. Tam sa naučila, ako spracovať podnikateľský plán a svoj projekt zameraný na integráciu sluchovo postihnutých obhájila. Nebolo jednoduché zohnať primerané priestory, rekonštruovať ich, vybaviť nábytkom a zariadiť tak, aby kaviareň bola k dispozícii rovnako sluchovo postihnutým i zdravým zákazníkom. Ľahšie to bolo s personálom. S Erikou a Jankou sa dobre poznali a tie privítali, že nastúpia u nej ako čašníčky. V stredu minulého týždňa (18. apríla) kaviareň spustila do skúšobnej prevádzky. Prvými hosťami boli počujúci obyvatelia mesta. Zaujalo ich, že si kávu, čaj, alkoholické či nealkoholická nápoje vrátane miešaných nápojov z čerstvého ovocia môžu objednať pomocou počítača a piatich dotykových obrazoviek. Je na nich nielen kompletná ponuka, ale pri objednávke sa ešte ukáže postava, ktorá ju preloží do posunkovej reči. Kaviareň vyskúšali počas víkendu aj sluchovo postihnutí a veľmi si ju pochvaľujú, konštatovala mama Bošnovičová.

Prišiel zaspievať aj Miro Jaroš

 Zdôraznila však, že nebudú môcť tri čašníčky nechať pracovať úplne samotné. Budú mať pracovného asistenta, ktorý im bude pomáhať pri objednávkach alebo riešiť náhodné nedorozumenia. Na túto úlohu sa podujal Luckin otčim, Miroslav Bošnovič. Pri otváraní boli všetci na Luciu hrdí. A čakalo ju aj prekvapenie. Prišiel jej zaspievať spevák Miro Jaroš, ktorý počas vystúpenia svoje piesne zároveň prekladal do posunkovej reči.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.