30. 09. 2024 Sociálne inovácie

Ľudia z biznisu, médií či univerzít pomôžu 15 organizáciám v Impact Lab Akcelerátore dosiahnuť viac

Spoznajte, s akými výzvami sa mimovládky stretávajú, a akí experti a expertky ich nimi prevedú.

Mnohé občianske organizácie pomáhajú skvalitňovať našu spoločnosť už dlhé roky. Za ten čas si dokázali vybudovať stabilné pracovné aj finančné prostredie a dostať sa do povedomia verejnosti. Aj etablované neziskovky si však uvedomujú, že vždy je priestor pre zlepšenie svojich služieb, zefektívnenie financovania či posilnenie externej komunikácie. Každá z nich je jedinečná a čelí svojim vlastným výzvam.

Impact Lab Akcelerátore preto volíme individuálny prístup. S každou z 15 organizácií sme priamo diskutovali o tom, kde vidia priestor na zmenu k lepšiemu. Na základe výsledkov stretnutí sme im na mieru pridelili top expertov a odborníčky, s ktorými budú na definovaných problémoch 3 mesiace pracovať. Hľadali sme aj ďalších 15 výskumníkov a výskumníčok, ktorí im pomôžu nastaviť merania dopadu ich aktivít.

Cieľ mimovládok aj podpory odborníkov je jasný – aj naďalej robiť našu krajinu kvalitným miestom pre jej obyvateľstvo, či už ide o ľudí bez domova, deti na základných školách, utečencov alebo maďarskú menšinu.

Organizáciám v tom budú pomáhať ľudia ako Martin Basila (spoluzakladateľ Sensoneo a vrcholový manažér), Ronald Lupták (marketingový expert), Zuzana Suchová (fundraiserka) či Alexandra Katkinová (komunikačná expertka, Seesame) a mnohí a mnohé ďalšie. Kompletné portfólio mentorov, mentoriek, výskumníkov a výskumníčok nájdete na webovej stránke Impact Labu.

Projekty organizácií

Pozrite si projekty, s ktorými sa organizácie prihlásili do nášho programu, a ktoré budú za pomoci odborníkov a odborníčok rozvíjať.

Liga za duševné zdravie

Mentor: Tomáš Hasala (Eduvalue)
Výskumníčka: Lenka Janík Blašková (Ústav aplikovanej psychológie, Univerzita Komenského)

Organizácia má za cieľ rozšíriť a skvalitniť svoj program. V rámci koalície Školy za duševné zdravie chcú zvýšiť svoj dosah, a to až na 200 zapojených škôl, na čo však potrebujú posilniť najmä kapacity tímu. Sústrediť sa budú aj na zefektívnenie merania dopadu.

Mareena

Mentor: Michal Brčák (Slovak Telekom)
Výskumníčka: Jana Fúsková (Trnavská univerzita)

Organizácia dlhodobo pomáha cudzincom a cudzinkám s integráciou do slovenskej spoločnosti. Po začiatku vojny na Ukrajine však tiež museli rozšíriť svoje kapacity, čo zaťažilo ich zdroje. Získať nové spôsoby financovanie chcú najmä cez spoluprácu so súkromným sektorom a grantové programy.

LEAF

Mentorka: Zuzana Brendzová (Elevon.io)
Výskumník: Matej Lorko (Ekonomická univerzita)

Platforma GROWNi, ktorú vytvoril LEAF v spolupráci s organizáciou DASATO, predstavuje priestor pre spájanie mladých s pracovnými, dobrovoľníckymi či sebarozvojovými príležitosťami. Ich cieľom v rámci Akcelerátora je zmapovať príležitosti v regiónoch, vylepšiť svoj systém a zaviesť doň nástroje umelej inteligencie.

InTyMyta

Mentorka: Alexandra Katkinová (Seesame)
Výskumníčka: Zuzana Machajová (Centrum poradenstva a prevencie)

Víziou organizácie, ktorá sa venuje duševnému zdraviu a témam vzťahovej a sexuálnej výchovy, je byť do roku 2028 etablovaným vzdelávacím centrom. V rámci stratégie šírenia chce InTyMyta zvýšiť počet zapojených učiteľov a učiteliek, ale i rodičov, nastaviť sieťovanie s už existujúcimi organizáciami a rovnako zlepšiť sledovanie dopadu.

SPy

Mentor: Ronald Lupták (Linea 5)
Výskumník: Martin Kuruc (Pedagogická fakulta Univerzity Komenského)

Kvalitné digitálne vzdelávanie je nevyhnutné na to, aby mohli školy pripraviť ich žiakov a žiačky na výzvy, ktoré im v budúcnosti prinesie pracovný trh, ale aj bežný život. Spy preto cez program PBL Akadémia podporuje výučbu programovacieho jazyka Python na školách. V rámci Akcelerátora sa budú venovať najmä rebrandingu, stratégii a budovaniu značky.

Digitálna inteligencia

Mentorka: Dana Miňová (HR expertka)
Výskumníčka: Dáša Vedejová (Ústav experimentálnej psychológie CSPV SAV)

Pomocou rovesníckeho alebo tiež peer2peer systému vzdelávania sa organizácia snaží vytvárať bezpečnejšie a rešpektujúce online prostredie, najmä vo virtuálnom svete mladých ľudí. Do budúcna chcú posilniť a automatizovať svoje vnútorné procesy, rovnako ako zaistiť udržateľnosť organizácie.

Bystriny

Mentor: Zdeněk Slejška (Nadační fond Eduzměna /ČR/)
Výskumníčka: Barbora Komberec Novosadová (Sociální nadační fond hlavního města Prahy /ČR/)

Cieľom projektu Bystriny a Opravári spoločnosti je vyhľadávať a podporovať aktérov, ktorí pracujú na demokratizácii a zachovaní právneho štátu na Slovensku. Robia tak cez sieťovanie a spoluprácu naprieč neziskovým sektorom. Svoju činnosť sa pokúsia zlepšiť pomocou budovania koalícií s jednotným cieľom v rámci svojej siete, aj dlhodobým a systematickým meraním dopadu.

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť

Mentor: Martin Basila (Sensoneo)
Výskumník: Juraj Mikuš (Fakulta mangementu Univerzity Komenského)

Aplikácia Odkaz pre starostu z dielne organizácie je užitočným nástrojom na zefektívnenie komunikácie v rámci samospráv. Priblížiť občanom a občiankam ju chcú cez nové komunikačné kanály, nastavenie komunikačnej stratégie, rovnako ako oslovením miest a obcí. Posilniť svoje fungovanie chcú aj cez udržateľné nastavenie financovania a jeho diverzifikovanie.

Via Iuris

Mentor: Věnek Bonuš (Rekonstrukce státu, Nadace OSF /ČR/)

Už dlhé roky je poslaním Via Iuris sprístupňovanie procesov vecí verejných pre občanov a občianky a dohliadanie na zákonné fungovanie súdov a verejnej správy. Spravodlivejšiu a transparentnejšiu spoločnosť sa snažia dosiahnuť aj cez hromadné pripomienkovania, rozporové konania a iné formy advokačného tlaku. Cieľom je udržanie činností a fungovania organizácie.

Slovenský skauting

Mentorka: Alžbeta Brozmanová Gregorová (Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií)
Výskumníčka: Dominika Volek (Univerzita Komenského)

Skauting vytvára pre mladých ľudí priestor nielen pre získanie praktických zručností, no najmä pre upevňovanie charakteru, rozširovanie všeobecného prehľadu a budovaniu spolupatričnosti. V súčasnosti sa však Slovenský Skauting potýka okrem iného napríklad s odlivom najmä dospelých členov. Pre udržanie a rozšírenie aktivít tak plánujú vytvoriť nové pracovné miesta a posilniť databázu dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

SME Spolu

Mentorka: Gabriela Zúbriková (finančná riaditeľka Nadácie pre deti Slovenska, FINZOS Gabriela Zúbriková)
Výskumníčka: Jana Fúsková (Trnavská univerzita)

Organizácia fungovala do začiatku invázie na Ukrajine v roku 2022 na dobrovoľníckej báze, no po začiatku vojny sa etablovala a nadviazala viaceré medzinárodné partnerstvá. Ambíciou je, aby bol ich projekt Ukrajinská škola v evakuácii zaradený do slovenského vzdelávacieho systému, pričom je potrebné stabilizovať fungovanie a nastaviť financovanie organizácie.

EDI Slovensko

Výskumník: Matúš Adamkovič (Slovenská akadémia vied, University of Jyväskylä /Fínsko/, Univerzita Karlova /ČR/)

Projekt PPPrevencia na školách prispieva k predchádzaniu rozvoja porúch príjmu potravy (PPP) u mládeže na školách. Vďaka iniciatíve dostáva pedagogický zbor spolu s psychológmi a psychologičkami potrebné vzdelanie v tejto oblasti. S mentorom sa pokúsia nájsť spôsoby, ako čo najudržateľnejšie expandovať, získať nových partnerov a edukovať väčšie množstvo odborníkov a odborníčok zo školského prostredia.

Tandem

Mentorka: Zuzana Suchová (platforma Donio)
Výskumník: Áron Méhes (/HU/)

Cez pilotný projekt Virtuálna intímna zóna chce organizácia pomáhať žiackym školským radám pri maďarských školách nastaviť spôsoby komunikácie a osvety o bezpečnom používaní internetu. Ich stratégiou je nájsť udržateľné spôsoby financovania projektu či vytvoriť externý komunikačný plán.

Touch&Speech

Mentorka: Lenka Polomská Rišková (Centrum pre filantropiu)
Výskumník: Milan Regec (Filozofická fakulta Univerzity Komenského)

Produkt Corvus otvára nevidiacim a slabozrakým digitálny svet smartfónov a počítačov už 11 rokov. Touch&Speech sa rozhodli zlepšiť jeho fungovanie a zaviesť doň najmodernejšie technológie pridaním AI funkcií či zjednodušením jeho prekladu do iných jazykov, aby sa mohli stať lídrom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Dorka Bags

Mentorka: Slavomíra Kollárová (INSPIO)
Výskumník: Martin Murín (Útvar hodnoty za peniaze)

V spolupráci s malými a strednými podnikmi zamestnáva organizácia ľudí bez domova či so skúsenosťou s bezdomovectvom, a to v košickom a prešovskom regióne. Sústrediť sa chcú na nové spôsoby šírenia, najmä cez posilnenie koncového predaja, komunikáciu a nadviazanie ďalších spoluprác s lokálnymi podnikmi.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111