25. 01. 2018 Zodpovedné podnikanie

Krátke správy zo (CSR) sveta

Čína dodržala sľub a zatvára slonovinový obchod. V Británii varia pivo z chleba a americká škola dostala 50 miliónov.

Zdroj: Mandy Goldberg (flickr.com)

Čína: Koniec legálneho obchodu so slonovinou

31. december 2017 je významný deň pre ochrancov zvierat v Číne. Krajina v tento deň oficiálne ukončila legálny, vládou schválený obchod so slonovinou. Všetky licencované továrne na spracovanie slonoviny a tiež obchody predávajúce tento tovar budú zatvorené v súlade s vyhlásením čínskeho prezidenta Xi Jinpinga a bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu z roku 2015.

,,Uzatvorením slonovinových trhov Čína prejavuje záväzok ukončiť svoju úlohu v epidémii pytliactva, ktorá trápi slonov v Afrike, „povedala Ginette Hemley, senior viceprezidentka WWF.

Čína je považovaná za najväčšieho spotrebiteľa slonoviny, legálnej aj nezákonnej, čo má každoročne na svedomí smrť približne 30-tisíc afrických slonov. (Viac na nationalgeographic.com).

Veľká Británia: Pivo varené z chleba

Toast Ale je pivo z Veľkej Británie, ktoré sa varí z prebytočných nepredaných chlebov z pekární a nevyužitých zvyškov z výroby sendvičov. Ďalšími ingredienciami sú samozrejme chmeľ, kvasnice a voda.

Pivovar chce týmto spôsobom bojovať proti nadmernému plytvaniu jedlom. V Británii sa totiž až 44 % vyrobeného chleba nevyužije. Celý zisk pritom ide charitatívnej organizácii Feedback, ktorá má podobný cieľ – boj proti zbytočnému plytvaniu jedlom. (Viac na toastale.com).

Kostarika: 99 % elektriny z obnoviteľných zdrojov

Kostarika je schopná vyprodukovať až 99 % elektriny z obnoviteľných zdrojov. Vodná energia pritom vyprodukuje až 78 %, vietor 10 %, geotermálna energia 10 % a biomasa so slnečnou energiou 1 %. V porovnaní s ostatnými krajinami to je úctyhodné číslo, napríklad USA sú na úrovni len zhruba 15 %.

Tento podiel sa však týka iba vyprodukovanej elektriny. Na pohon vozidiel a kúrenie sa totiž stále využíva hlavne ropa a plyn. (Viac na independent.co.uk).

Holandsko: Štýlové lavičky z plastového odpadu

Projekt s názvom Print Your City! kombinuje recykláciu, 3D tlač a štýlový dizajn. Holandské štúdio The New Raw využíva plastový odpad z domácností a premieňa ho na užitočnejšie veci, než sú kôpky na skládke.

Jedna z iniciatív XXX produkuje lavičky pre mestské verejné priestranstvá v Amsterdame. Jedna lavička je vyrobená z približne takého množstva plastového odpadu, aký vyprodukujú dvaja obyvatelia Amsterdamu za rok. Podľa údajov z roku 2015 to je v priemere 23 kg na osobu.

Štúdio vyzýva miestnych obyvateľov nielen k aktívnemu zbieraniu plastového materiálu, ale môžu sa zapojiť aj do dizajnovania finálnych produktov. (Viac na printyour.city).

USA: Bývalý študent dodržal sľub a daroval škole 50 miliónov dolárov

Austin McChord podľa vlastných slov nebol nikdy vzorným študentom. Z Rochester Institute of Technology odišiel v roku 2007, aby založil startup na ochranu dát. ,,Nikdy som si nerobil úlohy, kým som bol na univerzite,“ uviedol McChord pre CNNMoney.

Bakalársky titul nakoniec získal o dva roky neskôr. Medzitým však dal škole sľub, že ak sa jeho spoločnosť raz stane úspešná, škola z toho bude profitovať tiež. Svoj sľub splnil po tom, čo startup Datto predal za 1,5 miliardy dolárov spoločnosti Vista Equity Partners. Škole z toho venoval 50 miliónov dolárov, čo je najväčší dar v jej histórii. (Viac na money.cnn.com).

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.