20. 12. 2017 Zodpovedné podnikanie

Krátke správy zo (CSR) sveta

Biopalivá z kávy alebo cesty z plastov? Svet sa učí pozerať na odpad ako na nevyužitý zdroj.

Veľká Británia: Londýnske autobusy jazdia na kávový odpad

Spoločnosť bio-bean podporovaná ropným gigantom Royal Dutch Shell prišla s nápadom, ako využiť kávový odpad z kaviarní a britských tovární na výrobu biopalív. Spoločnosť dokáže každý rok zrecyklovať až 50-tisíc ton kávového odpadu, ktorý využívajú na extrakciu kávového oleja. Ten je následne zmiešaný s ďalšími tukmi, olejmi a minerálnou naftou na vytvorenie biopalív B20. Bez potreby modifikácie dokážu túto zmes využiť priamo na pohon vybraných autobusov v Londýne.

,,Je to skvelý príklad toho, čo sa dá urobiť, keď začneme premýšľať o odpadoch ako o nevyužitom zdroji,“ uviedol zakladateľ bio-bean Arthur Kay.

Skvelé riešenie, ako využiť nevyhnutný odpadový produkt veľkomesta má v budúcnosti potenciál zásobovať energiou až tretinu londýnskej autobusovej siete. (Viac na shell.co.uk).

Kolumbia: Knižnicami proti kriminalite

Mesto Medellín v Kolumbii sa stalo neslávne známym ako sídlo drogových kartelov a s tým spojenej vysokej kriminality. Tá prekvitala najmä v chudobných okrajových častiach mesta. Jedným zo spôsobov boja proti násiliu sa v poslednom desaťročí stali novovybudované knižnice.

,,Keď niekto číta knihu, už nikdy nie je tá istá osoba,“ povedal Diego Aristabal, riaditeľ každoročného knižného a kultúrneho festivalu v Medellíne. „Začnete sa navzájom chápať a porozumenie ostatným ľuďom je niečo podstatné v procese transformácie mesta.

Knižnice sa okrem čítania a požičiavania kníh stali aj miestom výstav, workshopov, výučby a oddychu a predstavujú bezpečné miesto pre lokálnu komunitu. (Viac na money.cnn.com).

Svet: YouTube proti škodlivým videám

Spoločnosť YouTube zamestná viac ako 10-tisíc ľudí v rámci stratégie boja proti videám, ktoré sú v rozpore s pravidlami využívania ich služby. Ide o videá, ktoré propagujú nenávisť, násilie alebo škodia deťom. Na vyhľadanie a identifikovanie škodlivých videí alebo komentárov budú používať umelú inteligenciu.

Spoločnosť tak reagovala na nedávne sťažnosti inzerentov, ktorí sa kvôli nežiaducim videám rozhodli stiahnuť zo služby YouTube svoje reklamy. (Viac na etrend.sk).

India: Cesty z plastového odpadu

Približne pred 15 rokmi vyvinuli v Indii ekologický spôsob výstavby ciest, ktorý reaguje na problém nadmerného plastového odpadu. Každý kilometer takejto cesty spotrebuje ekvivalent 1 milióna plastových vreciek, čím sa ušetrí tona asfaltu a 8 % nákladov oproti bežnej ceste. Ideálnymi surovinami sú napríklad nákupné tašky a obaly, ktoré sa inak ťažko recyklujú.

Cesty obsahujúce drvený plastový odpad sa ukázali ako vhodné riešenie aj kvôli extrémnemu počasiu. Časom sa totiž ukázalo, že sú prekvapujúco trvácne a dokážu odolávať vysokým teplotám aj povodniam.

Momentálne je v Indii postavených viac ako 33-tisíc „plastových” ciest. Indická vláda už oznámila, že táto metóda bude povinne používaná v mestských oblastiach s viac ako 500-tisíc obyvateľmi. (Viac na theguardian.com).

Veľká Británia: Zľava v supermarketoch pre zdravotníkov a záchranárov

Spoločnosť Iceland ponúka 10% zľavu na nákup vo svojich obchodoch pre všetkých zamestnancov v zdravotníctve a v pohotovostných službách vo Veľkej Británii ako špeciálne vianočné poďakovanie.

,,Uvedomujem si, že mnohí z týchto ľudí budú pracovať na Vianoce, aby nás udržali v bezpečí a v zdraví, ale dúfam, že budú mať možnosť oddychovať a oslavovať niekedy pred koncom roka,“ uviedol Malcolm Walker, zakladateľ siete Iceland.

Zľavu môžu hasiči, policajti či zdravotné sestry využiť od 27. novembra do 17. decembra , stačí sa preukázať dokladom totožnosti. (Viac na independent.co.uk).

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.