30. 09. 2024 Filantropia

Podnikateľ a filantrop Július Horváth: Nepomáham preto, aby som bol šťastnejší (podcast)

Popri úspešnom podnikaní založil nadáciu a snaží sa zlepšiť životy deťom na Slovensku aj v rozvojových krajinách. Július Horváth otvoril doma neziskové rehabilitačné centrum, financuje pôrodnicu v Ugande či sirotinec v Kambodži. Ako biznismen dbá na to, aby pomoc bola systémová a dlhodobá. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

Podnikateľský príbeh Júliusa Horvátha sa začal v deväťdesiatych rokoch vo firme s bytovým textilom a kobercami. Na filantropickú cestu ho ako úspešného biznismena priviedla náhoda, keď sa prvýkrát dostal do domova sociálnych služieb, medzi deti s mozgovou obrnou. Odchádzal odtiaľ s myšlienkou, že im chce pomáhať. „Priznám sa, vtedy sa dostavil aj veľký pocit vnútorného šťastia,“ spomína s odstupom času zakladateľ Nadácie Pomoc druhému.

Kým nadácia sa stará o finančnú a materiálnu pomoc pre deti s neurovývojovými poruchami a ich rodiny, neziskové centrum Natália zabezpečuje rehabilitačnú starostlivosť. Profesionálne vybavené centrum nájdu rodiny v budove, ktorá pôvodne slúžila ako predajňa podlahovín. Odvtedy prešli roky a dnes sa dá symbolicky povedať, že koberec pomoci sa Júliusovi Horváthovi podarilo rozvinúť poriadne ďaleko. Až za hranice kontinentu.

V podcaste sa dozviete

  • prečo Július Horváth pomáha aj v rozvojových krajinách,
  • čo ho najviac zarazilo v našich detských domovoch,
  • vďaka čomu môžu neziskové projekty pokračovať, aj keď tu raz nebude,
  • s čím odporúča spojiť výlet na safari,
  • prečo sa rehabilitačné centrum v Hlohovci volá Natália.

Jeho nadácia financuje detské rehabilitačné centrum aj prevádzku pôrodnice v Ugande. V Keni vybudovala internát pre HIV pozitívne dievčatá a adoptovala si deti s albiznizmom, ktoré sú pre pretrvávajúce povery dodnes vystavené násiliu aj odvrhnutiu od svojich rodín. Vďaka pomoci zo Slovenska môžu žiť a študovať v bezpečí internátnej školy.

„Pomáham preto, lebo cítim povinnosť to robiť.“

S menom Július Horváth je spojená aj finančná podpora sirotinca v Kambodži. Pre deti, ktoré ho po dosiahnutí plnoletosti musia opustiť, vymyslel so svojím tímom projekt pekárne. Prevádzka dáva mladým ľuďom prácu a pomáha im stáť na vlastných nohách. „Naučili sa piecť, my sme prenajali priestory a kúpili zariadenia. Dnes to funguje tak, že deti napečú rôzne pekárenské výrobky, ktoré potom predávajú. Môžem zodpovedne povedať, že sa takto uživia. Sme veľmi radi, že sa začlenili do spoločnosti a sú sebestačné,“ hodnotí z pohľadu biznismena, pre ktorého je podstatná systémovosť a dlhodobá udržateľnosť pomoci.

Na otázku, či ho toto všetko robí šťastnejším, odpovedá jednoducho: „Mojou motiváciou nie je pomáhať preto, aby som bol šťastnejší. Pomáham preto, lebo cítim povinnosť to robiť.“

Začať treba v rodine alebo v škole

Návštevy v domovoch sociálnych služieb aj stretnutia s deťmi v rozvojových krajinách asi každého presvedčia, že sa vlastne má dobre. No ochota podeliť sa s tými, čo sú na tom horšie, nebýva samozrejmá. „S pomocou by sa malo začínať v rodinách. Rodič býva príkladom. Ak deti vidia, že otec a mama venujú svoj čas pomoci, tak to jednoducho nasledujú,“ tvrdí Július Horváth, ktorý by rád videl filantropiu v školských laviciach.

Pilotné projekty sa už rozbehli. „Sú tu hodiny etiky, kde je časť filantropie, ale oproti niektorým krajinám sme iba na začiatku. Pritom ani nemáme čo vymýšľať. Stačí sa obzrieť do zahraničia, kde to už majú systémovo celé vymyslené,“ prízvukuje a spomenie USA či škandinávske krajiny, od ktorých sa môžeme učiť.

Kto je Július Horváth

Patrí k prvej vlne podnikateľov na Slovensku. Začínal s predajňou bytového textilu, dnes je majiteľom firmy, ktorá sa špecializuje na veľkoobchod podlahových krytín a realizáciu podláh. Je otcom dvoch dospelých detí.

V roku 2005 založil Nadáciu Pomoc druhému, popri ktorej vzniklo v roku 2016 Rehabilitačné centrum Natália pre deti s rôznymi druhmi pohybových ochorení. V spolupráci s partnermi pomáha deťom aj matkám v rozvojových krajinách.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.