25. 03. 2024 Filantropia

Na narodeniny chceli studňu v Afrike. Vo firme aj v rodine máme kompas na pomáhanie, vravia manželia Šickovci (podcast)

Lucia a Šimon Šickovci založili najúspešnejšie slovenské štúdio Pixel Federation. V jeho začiatkoch znelo slovo gaming takmer ako nadávka, no dnes ukazujú, že počítačové hry nie sú iba na zábavu. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

Počítačové hry s logom ich firmy dnes hrajú milióny ľudí po celom svete. Manželov spája nielen úspešný globálny biznis či vášeň pre šport, ale tiež filantropické a verejnoprospešné aktivity. Počas pandémie stáli za iniciatívou Kto pomôže Slovensku, podporujú inovatívne vzdelávanie aj zelené témy. Ukazujú, že počítačové hry dokážu zlepšovať životné prostredie aj v reálnom svete. Pekným príkladom bolo pred dvomi rokmi zalesňovanie, keď sa vďaka hráčom z celého sveta podarilo vysadiť v Afrike vyše 86-tisíc stromov.

Pomáhanie im vštepovali doma od malička. „Pochádzam z rodiny, kde pomoc iným bola v podstate bežnou súčasťou. Častokrát mi stará mama hovorila, že môj starý otec sa vrátil v zime bez kabáta. Lebo niekto iný ho potreboval,“ hovorí Šimon Šicko. Svoj čas aj financie dnes venujú desiatkam užitočných projektov, dlhodobo podporujú napríklad Buddyho, teda hľadanie dospelých kamarátov ako mentorov pre deti z detských domovov. Srdcovkou je pre nich Omama, projekt organizácie Cesta von, ktorá pomáha najmenším deťom z okraja spoločnosti.

V podcaste sa dozviete:

  • prečo Šickovci zbierali peniaze na studňu v Mozambiku,
  • ako berú výčitky, že pomáhať treba najprv doma,
  • prečo založili vzdelávaciu organizáciu EduFactory,
  • v čom môže byť pomáhanie čiastočne egoistické,
  • komu posielajú peniaze ich deti,
  • ako bude vyzerať kalkulačka pre firmy na podporu mestskej zelene.

Keď je rýchlosť a rozviazané ruky výhodou

Akčnosť ako pri počítačových hrách ukázali Šickovci na začiatku pandémie, keď rúška či dezinfekčné mydlá chýbali všade, no najviac v nemocniciach a domovoch sociálnych služieb. „Veľmi rýchlo sme identifikovali, čo je potrebné. V rekordnom čase sme postavili portál, kam mohli tieto inštitúcie posielať svoje potreby a zároveň ľudia mohli prispievať svojou pomocou. Za dva dni sme to mali hotové,“ spomína Šimon na ľudí v platforme Kto pomôže Slovensku, ktorí chceli pomôcť a zároveň vedeli, ako na to. Výsledkom bola pomoc za 1,5 milióna eur.

„Najlepšia je lokálna pomoc, lebo poznáš meno človeka, pre ktorého to robíš.“
Lucia Šicková

Podobnú iniciatívu rozbehli po začatí vojny na Ukrajine a podobne ako pri pandémii v podstate suplovali štát. „Ľahko sa kritizuje, aký je štát pomalý, ako nevie reagovať, ale má v mnohom zviazané ruky,“ hovorí po tejto skúsenosti Lucia. Rozdiel vidí vo flexibilite. „Sme naučení z neziskového sektora aj z firiem, že sa treba vedieť veľmi rýchlo prispôsobovať meniacej sa situácii, a tak sme boli schopní rýchlejšie konať,“ dodáva.

Druhú planétu nedostaneme

Šimon s Luciou a svojimi tromi deťmi radi cestujú. Hovoria, že sa cítia byť občanmi celého sveta, aj preto hľadajú možnosti, ako ho meniť k lepšiemu. A hoci čistenie oceánu na Havaji nemusí ľuďom na Slovensku na prvý pohľad dávať zmysel, ekosystém nepozná hranice a aj maličkosť môže mať obrovský vplyv na život na opačnej strane zemegule.

„Máme jednu planétu a jeden život, ale po nás tu budú ďalší. Kultivujeme to, čo tu máme, pre ďalšie generácie, lebo zdroje sú limitované a nedostaneme druhú planétu len tak, ako darček. Robme najlepšie, ako vieme, aby sme si to tu udržali dobré, zdravé a príjemné aj pre naše deti a ich deti a ich deti,“ pripomína Lucia.

Kto sú Lucia a Šimon Šicko?

Lucia Šicková študovala ekonómiu, má certifikáty z Harvardu aj Pensylvánskej univerzity. Tie získala najmä v oblasti psychológie, mentoringu a coachingu, ktorému sa venuje popri práci v Pixel Federation. Dlhodobo podporuje a mentoruje viaceré vzdelávacie a na multirezortné prepájacie iniciatívy, neziskové organizácie a projekty.

Šimon Šicko sa pôvodne venoval architektúre, no napokon sa zamestnal v nemeckom štúdiu, kde istý čas pracoval aj s Luciou. Od založenia Pixel Federation pôsobí v spoločnosti, v roku 2022 sa po vyše ročnej prestávke vrátil do jej vedenia. Počas pandémie venoval väčšinu svojho času projektu Kto pomôže Slovensku.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.